Małe AGD poradniki

Grill elektryczny na całoroczny sezon grillowy w domu

Koniec sierpnia to dla wielu ostatnie wolne weekendy przy grillu. Mając w domu elektryczny grill, można delektować się zdrowszą formą dań mięsnych oraz urządzać spotkania ze znajomymi z zimnym piwem i karkówką z rusztu. Rynek elektrycznych urządzeń do grillowania znacznie się powiększył, oferując bardzo tanie modele o wątpliwej jakości. Sprawdźmy, które z nich są warto zakupu i dają najwięcej funkcji wliczonych w cenę.

Przeczytaj, zanim kupisz

grill
źródło: http://foter.com

Grillowanie na elektrycznym ruszcie, płycie lub w formie szaszłyków bez ognia to nie to samo co grill na węgiel. Trzeba sobie jasno powiedzieć, że smak potraw z ognia jest inny niż ten z elektrycznego rusztu. Jeżeli myślisz, że karkówka, boczek lub inne rodzaje mięsa będą tak samo smaczne, jak te opalone ogniem i dymem, to jesteś w błędzie. Nie zmienia to faktu, że dobrze przyprawione danie z „elektryka” smakuje wybornie.

Ruszt czy płyta?

Niewątpliwą zaletą rusztu są miejsca na nadmiar tłuszczu, który wytapia się z mięsa. Nasycone tłuszcze są zdrowe, dlatego nie powinniśmy się ich obawiać. Jednak w połączeniu z koszernymi ziemniakami lub kaszą mogą powodować u nas problemy trawienne. Dlatego lepiej jest zredukować ilość tłuszczu z mięsa. Grill elektryczny z rusztem tworzy efekt spieczonych pasków na mięsie, który wygląda bardzo estetycznie. Jedyną jego wadą jest późniejsze czyszczenie. Płyta grzewcza wykonana z teflonu jest rozwiązaniem czystszym. Łatwo ją umyć a dzięki płaskiej powierzchni można zwiększyć ilość przyrządzanych potraw. Nic nie stoi na przeszkodzie, by zrobić na niej jajka sadzone lub zapiekankę.

Grill za 100 czy 500 złotych?

grill
źródło: https://pixabay.com/

Najtańszą w Polsce marką produkującą grille elektryczne jest Severin. Ich urządzenia kosztują mniej niż 100 złotych. Moc grilla typu raclette (piętrowy) wynosi 600 W. Natomiast drugi model barbecue tej firmy w podobnej cenie, ma już 2300 W. Gabaryty są podobne, różnica w mocy ogromna a cena praktycznie taka sama. Trudno powiedzieć, gdzie leży różnica. Pierwszym tanim grillem znanej firmy, na jaki trafiłem, jest zelmer w cenie poniżej 200 złotych. Według opinie klientów jest to jeden z najlepszych modeli w tej cenie, o bardzo dużej pojemności rusztu oraz mocy 1500 W. Sprawdźmy, co oferują droższe grille. Tefal oraz Philips mają swoich przedstawicieli w kwocie do 300 złotych. Oba cierpią na ten sam problem i mają niemal identyczne zalety. Problemem jest u nich źle dobrana moc do poziomu grillowania. Zwykle na najwyższym poziomie pracy mięso zaczyna się szybko palić i nierówno piec. Z ciekawości sprawdziłem również najdroższy z elektrycznych grillów składanych Tefal GC702 OptiGrill. Tutaj płacimy za czujnik kontrolujący stan wysmażenia czerwonego mięsa oraz sześć programów automatycznych. Z ich pomocą właściwie usmażymy mięso białe, czerwone, ryby oraz zrobimy burgery. Gdyby nie te funkcje, sam grill kosztowałby przynajmniej 200 złotych mniej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.