ekspresy do kawy małe AGD poradniki

Dbamy o ekspress do kawy by zapobiec awariom

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Zagłosuj! )
Loading...

Producenci sprzętu AGD wręcz przyzwyczajają nas do stwierdzenia „nie przywiązuj się do swoich urządzeń elektronicznych, bo nie wiesz kiedy mogą ulec awarii”. Niestety dla wielu sprzętów gospodarstwa domowego 3-4 lata to górna granica życia. Tak krótki okres funkcjonowania wiąże się w dużej mierze z tym jak sami podchodzimy do kwestii użytkowania sprzętu. Nie dbamy o niego i poddajemy obciążeniem większym niż zaleca producent. Ekspres do kawy nie jest tutaj wyjątkiem. A o jego awarii może zadecydować nawet twarda woda z kranu.

Nie bójmy się myć i rozbierać urządzenia elektroniczne

do kawy
źródło: https://pixabay.com/pl/

Nowoczesne urządzenia z grupy małego i średniego AGD posiadają w instrukcji oraz bezpośrednio na opakowaniu informacje dotyczące mycia. Niektóre nie powinny mieć żadnego kontaktu z wodą. Zaś inne posiadają elementy, które można myć w zmywarce. W przypadku ekspresu do kawy takich elementów będzie kilka. Jeden odpowiada za robienie kawy z mlekiem. Mleko posiada laktozę, czyli cukier, który dosyć łatwo gromadzi się w szyjce i rurkach przez, które wlatuje do naszej filiżanki. Cukier zaczyna się krystalizować, tworzy osad i z czasem jest to dom dla wielu bakterii. Niektóre urządzenia same dają nam znać, że czas zacząć konserwacje i mycie. Ale ja uważam, że lepiej wejść w rutynę tygodnia lub przynajmniej miesiąca i zawsze czyścić elementy narażone na osadzanie się różnych substancji, osadów i rozmnażanie bakterii.

Twarda woda wrogiem ekspresu

filiżanka
źródło: https://pixabay.com/pl/

Woda o dużej zawartości wapnia (czasem także magnezu i innych soli mineralnych) nie zawsze jest tak zła jak o niej mówią. Dla człowieka, którego dieta jest unormowana i zdrowa a masa ciała stabilna nie ma obawy o problemy przy jej spożywaniu. Jednak urządzenia elektryczne korzystające z takiej wody nie są jak organizmy żywe. Kamień kołowy (profesjonalna nazwa rodzaju powstającego w urządzeniach kamienia) odkłada się w nich chętnie i potrafi uszkodzić urządzenie, którego naprawa staje się nieopłacalna. Podobnie jak w przypadku zmywarki musimy zadbać o odkamienianie ekspresu specjalnymi środkami czyszczącymi. Kapsułki do odkamieniania można kupić w każdym sklepie z elektroniką RTV i AGD (sprawdź). Ich zdaniem jest rozpuszczenie kamienia w sposób bezpieczny dla elementów metalowych, plastiku i elektryki sprzętu. Czasem występują w postaci proszku. Ich stosowanie, to żadna filozofia. Ale żeby na przyszłość ograniczyć odkamienianie warto zacząć wlewać do ekspresu wodę filtrowaną. Standardowe filtry w cenie 10-15 złotych wraz z dzbankiem mogą zredukować twardość wody znacznie. Ale powyżej 100-150 litrów ich skuteczność spada. Dlatego pamiętajcie by wymieniać filtr co 25-30 dni.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Zagłosuj! )
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *