Akcesoria remontowe BUDOWA I REMONT Elektronarzędzia Narzędzia podłogi

Jak cyklinować parkiet?

Na czym polega cyklinowanie parkietu? Najprościej rzecz ujmując, na przejazdach maszynami szlifierskimi po powierzchni drewnianej podłogi w celu zniwelowania rys i wyrównania jej. Do cyklinowania przydadzą się różnego rodzaju cykliniarki, maszyny do rantów i polerki.

Cyklinowanie - polerki
Cyklinowanie starej podłogi; źródło: www.babskiswiat.com.pl.

Zanim zaczniemy cyklinować musimy zastanowić się, czy mamy wszystkie potrzebne maszyny i urządzenia. Główne i niezbędne narzędzie to cykliniarka. Nie mniej istotna jest też tzw. rantówka do cyklinowania brzegów oraz polerki (kliknij). Jeśli nie posiadamy własnych sprzętów, tylko wypożyczamy je, należy skontrolować stan techniczny maszyn. Nieprawidłowo ustawiona cykliniarka potrafi bowiem uszkodzić parkiet w taki sposób, że konieczne będzie wymienianie klepek.

Polerki do podłóg
Renowacja drewnianej podłogi; źródło: www.haerson.pl.

Cyklinujemy zarówno nowe, jak i stare podłogi. Nowe, po odpowiednim okresie ułożenia, sprawdzając, czy klej związał. Natomiast stare parkiety w celu odnowienia powierzchni. Do cyklinowania potrzeba papierów ściernych o różnej gradacji. Zazwyczaj zaczyna się od nałożenia na cykliniarkę papierów o granulacji 36. Jeśli mamy stare deski pokryte farbą, można użyć papierów o granulacji nawet 24. Kończymy granulacją 120 oraz siatkami ściernymi. Dzięki szlifowaniu cykliniarką nasza podłoga będzie równa i gładka. Jeśli jednak między klepkami widać ubytki i szpary, można je wypełnić, stosując specjalistyczną masę szpachlową. Jest to substancja, którą miesza się z pyłem pozostającym po szlifowaniu i która nabiera koloru identycznego do pozostałych elementów drewnianych. Pozostałości muszą przejść znowu cyklinowanie. Miejsca, do których nie doszła cykliniarka, szlifujemy szlifierkami kątowymi i cyklinami. Później przychodzi czas na polerkę, która zaciera różnice między maszynami rotacyjnymi do brzegów a taśmowymi cykliniarkami pracującymi na środku pomieszczenia. Polerki używa się też do przecierania lakieru między jego poszczególnymi warstwami i do rozprowadzania wosków.

Parkiet drewniany - polerki
Odnawianie parkietu; źródło: www.cyklinowanie.pomorskie.pl.

Efekt końcowy cyklinowania zależy nie tylko od jakości użytych maszyn czy granulacji papieru, ale również od sposobów przejazdów cykliniarką. Nie wystarczy cyklinować na wprost, wzdłuż słojów drewna. Wszelkie błędy w cyklinowaniu zazwyczaj wychodzą dopiero po polakierowaniu cyklinowanego parkietu. Zatem jeśli nie wiemy, jak cyklinować drewniane podłogi, lepiej poprośmy o pomoc wykwalifikowanego cykliniarza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.