DOM Z PRZYSZŁOŚCIĄ ekologia i oszczędność w domu poradniki

Kominek jako pożyteczna dekoracja w każdym domu

Nie wiem z jakiego kraju wzięła się moda na pożyteczne dekorowanie domu w różne sprzęty i akcesoria, ale chwała mu za to. Ilość bezużytecznych rzeczy, które stawiamy w domu pod pretekstem mody nie usprawiedliwia nas gdy wydajemy dużo pieniędzy. Już lepiej zainwestować je w jeden lub kilka przedmiotów wyglądających dobrze a oprócz tego służących jakiemuś konkretnemu celowi. Dobrym przykładem jest jeden z rodzajów kominka do domu. Niby klasyczna forma ogrzewania i wystroju a możliwości stylizacji w nim co niemiara.

piec

Funkcja – praktyczna i dekoracja

W dobie centralnego ogrzewania i ekologicznych technologii pozyskiwania energii odnawialnej kominki przestały być szczególnie ważne dla domowej przestrzeni. Zwłaszcza te klasyczne murowane i połączone z kominem (główne wejście dla Świętego Mikołaja) nie są często spotykane nawet w nowo budowanych domach. Stawianie takich konstrukcji jest po prostu nieopłacalne. Dużo lepszym wyjściem są wkłady kominkowe, które wymagają jedynie przestrzeni do zabudowy lub wnęki w ścianie. Wkłady w postaci ekologicznych kominków na bio oleje są jednymi z tańszych. Dużo droższy jest wkład żeliwny odporny na bardzo wysokie temperatury i spalanie drewna. Ta druga droższa opcja jest lepsza szczególnie zimą ponieważ można uzyskać dodatkowe ogrzewanie kominkiem.

wkład

Na ile ciepła mogę liczyć?

Rozczaruję tych, którzy myślą, że kominem może być jedynym systemem grzewczym w domu. W żadnym wypadku nie można do tego doprowadzić, ponieważ ilość ciepła jaką generuje zapewni jedynie kilka stopni więcej w jednym pomieszczeniu. Jego zadaniem może być ogrzewanie sypialni bądź salonu poza sezonem grzewczym. Tworzenie klimatu lub podnoszenie temperatury w danym pomieszczeniu przy nieco zmniejszonym zużyciu ciepła z kaloryferów. Tym samym mniej zapłacimy za ogrzewanie.

piecyk

Co zrobimy z ciepłem? Dwa systemy

Gdy już postanowimy jaki typ kominka (wkład, wolnostojący, na bioolej, opalany drewnem) wybieramy czas na jeszcze jedną decyzję. Chodzi o sposób rozprowadzania ciepła a tym samym bezpieczeństwo. Z jednej strony mamy nowoczesne kominki o płaszczu wodnym, które rozprowadzają ciepło w systemie centralnego ogrzewania. Drugie powietrzne okazują się bardziej wymagające ponieważ zmuszają nas do stworzenia osobnej instalacji do rozprowadzania ciepła. Odpowiedź jest jasna, każdy chce mieć jak najmniej do roboty. Tym samym płaszcz wodny wygrywa w ogólnym rozrachunku, chociaż jest niestety droższy od klasycznych piecyków.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.