bezpieczny dom DOM Z PRZYSZŁOŚCIĄ ekologia i oszczędność w domu

Inwestowanie w tańszy i ekologiczny dom

solary
źródło: https://pixabay.com/pl/

Wystarczy przejechać się samochodem lub rowerem po okolicznych wioskach i przedmieściach by zobaczyć, że panele słoneczne nie są w naszym kraju czymś niezwykłym. Projekt mający wspomóc okoliczne domy jednorodzinne w różnych polskich miejscowościach ma na celu przybliżyć nas do Europy. Niemniej jednak jest to kosztowny projekt także od strony obywatela. Nikt nie dostaje nic za darmo. Gminy i miasta opłacają jakąś część paneli słonecznych. Resztę kwoty wraz z dostosowaniem instalacji grzewczej musimy pokryć sami. Nie każdy ma fundusze na takie przedsięwzięcia.

Taniej, ale wciąż za drogo

ekologia
źródło: https://pixabay.com/pl/

Refundacja części kosztów paneli solarnych niewątpliwie jest bardzo pomocna. Ale koszty modyfikacji ogrzewania w domu i podłączenia tej technologi potrafią wynieść kilka tysięcy złotych. To samo montaż oraz część kwoty za same panele. Większość rodzin nie ma innego wyjścia jak wziąć pożyczkę na remont domu. Chociaż cała akcja włączania wsi i domów jednorodzinnych do ekologicznej technologii pozyskiwania energii sprawiła, że banki zaczęły oferować kredyty dla takich właśnie sytuacji. W szczególności banki mające swoje oddziały we wsiach oraz na obrzeżach miast dają pożytki pod kątem zakupu jednej z technologii pozyskiwania energii odnawialnej.

Każda technologia zwróci się w innym czasie

energia wiatru
źródło: https://pixabay.com/pl/

O tym ile pieniędzy uda nam się zaoszczędzić (a raczej odzyskać) po inwestycji w ekologiczną technologię pozyskiwania energii zależy od kilku czynników. Najważniejszym jest pogoda. Jeżeli kupimy solary a słońce przez większość czasu będzie za chmurami zyskamy niewiele energii. Przy technologii wiatrowej nie zyskamy nic jeżeli nie będzie nawet małych podmuchów wiatru. Najlepiej wygląda sytuacja pompy ciepła, która działa zawsze i nie wiąże się z warunkami atmosferycznymi a raczej z ciepłem naszej planety. Pod ziemią zawsze mamy trochę więcej ciepła. Tym samym przez okrągły rok pozyskujemy je na własny użytek. Ale pompy ciepła są najdroższym rozwiązaniem ze wszystkich. Nie dosyć, że sama technologia kosztuje krocie, to wykopanie dziury w ziemi i instalacja uzupełniająca w domu pochłoną kolejne kilka tysięcy złotych. Żeby ten system się zwrócił trzeba przynajmniej kilku lat.

Inwestowanie w technologie mające zmniejszyć nasze rachunki i sprawić by nasz dom stał się ekologiczny jest nie tylko dobrym pomysłem. Nie wiemy jak zmieni się świat za kilkanaście lat. Już teraz Polska jako kraj ma obowiązek pozyskiwać około 20% energii ze źródeł odnawialnych nie zagrażających środowisku. W tą pulę wchodzą także domy jednorodzinne biorące udział w programie inwestowania w panele słoneczne oraz elektrownie wiatrowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.