DOM Z PRZYSZŁOŚCIĄ ekologia i oszczędność w domu poradniki zdrowy dom

Czyste powietrze w domu i ekologiczne palenie w kominku

Klimatyzacja, która tak często instalowana jest w biurowcach, wcale nie poprawia naszego powietrza w sposób, który pozytywnie wpływałby na nasze zdrowie. Urządzenia elektroniczne nie przebijają tym samym naturalnych metod poprawiających jakość wdychanego powietrza w pomieszczeniach. Warto również zadbać o to by ogrzewanie w domach jednorodzinnych nie truło bliskiego nam środowiska i nas samych. Jakiego rodzaju drewna w kominku używać i co zrobić, by oddychać pełną piersią bez obawy o choroby płuc?

Rośliny i nawilżanie powietrza

czyste powietrze w ekologicznym domu dzięki dużej ilości kwiatów
źródło: https://pixabay.com/

Podrażnienie błony śluzowej spowodowane regularnym przebywaniem w pomieszczeniach klimatyzowanych ma związek z wysuszaniem powietrza. To nie temperatura źle działa na płuca i osłabia układ odpornościowy. To nieodpowiednio nawilżone powietrze powoduje najwięcej problemów. Śluzówka nosa to naturalny filtr, który działa tylko wtedy, gdy powietrze jest nawilżone. Bakterie i alergeny nie przedostają się do naszego organizmu, gdy zadbamy o dobry nawilżacz powietrza i ograniczymy używanie klimatyzatorów. Co więcej, rośliny takie jak: wężownica, różne rodzaje palm domowych oraz EpipremnumF złociste zdają się walczyć ze smogiem i zanieczyszczeniami powietrza, które gromadzą się w naszym mieszkaniu. Rośliny powinny być podstawowym elementem wystroju każdego mieszkania w mieście. Interesującym sposobem na nawilżenie powietrza jest rozwieszanie na kaloryferach mokrych ręczników. Ważne, by zmieniać je regularnie.

Kominek i piec pod specjalnym nadzorem

ekologiczne palenie w kominku - skład drewna , wyrzutnia powietrza
źródło: http://foter.com/

Posiadanie w mieszkaniu kominka opalanego drewnem oraz kotła CO, który korzysta zarówno z drzewa, jak i węgla wymaga od właściciela rozsądnego użytkowania i serwisowania. Podniesienie temperatury w pomieszczeniu przy użyciu kominka nie powoduje zredukowania wilgotności powietrza. Jednak niektórzy w obawie przed tym procesem montują w nich nawilżacz kominkowy. Jest to element, w którym znajduje się woda. Podgrzana paruje i wpływa na ogólny stopień nawilżenia powietrza w pomieszczeniu. Ważnym elementem obsługi urządzeń grzewczych jest regularna wymiana i konserwacja elementów zużytych. W obu przypadkach zasada jest podobna – urządzenie o dobrej wentylacji sprawia mniej problemów i jest zdrowsze dla domu. Dlatego należy zadbać by wyrzutnia powietrza oraz wentylatory w kotłach automatycznych zawsze działały bez zarzutu (sprawdź). Powietrze wdmuchiwane do kotła wpływa na efektywność spalania. Dla ekologii ważne jest, ile spalamy i co spalamy! Dlatego drewno używane w kominku powinno być najlepszej jakości. Istnieje kilka typów drewna kominkowego, które uznaje się za bardziej wartościowe. Szczególnie dobre parametry ma grab, buk i dąb, ponieważ posiadają większą gęstość. Do rozpałki lepiej używać sosny i świerku.

Otwieramy okna – nawet zimą

Mieszkańcy centrów miast, w których poziom smogu jest zwykle wysoki, mogą ograniczyć otwieranie okien do pory dnia, w której są poza domem. Ważne by w takich mieszkaniach było dużo roślin. Szczególnie te gatunki, które wymieniłem wyżej. Według wielu specjalistów i naukowców nie ma bardziej naturalnego sposobu na zdrowe powietrze w domu. Otwierajmy okna przez cały rok i starajmy się nie przesadzać z temperaturą w pokojach. Górną granicą są 22 stopnie. Jest to spowodowane namnażaniem się bakterii i roztoczy. Te przestają być aktywne już przy 17 stopniach Celsjusza. Warunki, jakie panują na dworze, są dla człowieka optymalne. Naszym zdaniem jest stworzyć je w pomieszczeniu. Nie twórzmy tylko niepotrzebnego przeciągu. Zamykajmy za sobą drzwi w pomieszczeniach i nie otwierajmy okien znajdujących się naprzeciwko siebie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.