DOM Z PRZYSZŁOŚCIĄ ekologia i oszczędność w domu poradniki

Czy zużywamy energię świadomie? Rachunki w domu

Wśród wszystkich rachunków, jakie opłacamy każdego miesiąca, to prąd oraz ogrzewanie najbardziej uszczuplają naszą domowy budżet. Jeszcze 10 lat temu oba rachunki były średnio 20% niższe niż dzisiaj. Jednak średnia kwota opłacanych rachunków nie zmieniła się aż tak bardzo. W roku 2005, gdy internet wciąż raczkował, zyskując nowych abonentów, wiele osób płaciło za niego trzykrotnie więcej niż dzisiaj. Jaki są średnie opłaty w polskich domach i czy w ogóle zwracamy uwagę na to ile zużyjemy surowców danego miesiąca, by zaoszczędzić?

Oszczędzamy, gdy płacimy za zużycie

rachunki
źródło: https://pixabay.com/

Średnio i nisko zamożne rodziny mają w nawyku zwracać uwagę na zużycie opału, energii elektrycznej i wody. Starają się też nie przekroczyć kwoty abonamentu telefonicznego. Wielu operatorów sieci komórkowych oferuje teraz korzystne umowy z darmowymi rozmowami i SMS-ami do wszystkich, ale przynajmniej 20% użytkowników telefonów działa jeszcze na starych zasadach. Ekologiczne postępowanie w domu każdego dnia generuje oszczędności pieniężne. Niestety zwykle jest tak, że obniżenie rachunków za energię cieplną bądź prąd elektryczny nie ma związku z postępowaniem chroniącym środowisko. Dam wam kilka przykładów dobrego oszczędzania energii.

Pierwszy przykład dotyczy ogrzewania w domu. Dobrym nawykiem jest zakręcanie kaloryferów, gdy planujemy dłuższy pobyt poza domem. Tak samo warto obniżyć temperaturę w mieszkaniu do około 20-21 stopni zamiast żyć w wiecznym upale, który gwarantuje elektrownia. To samo tyczy się domów jednorodzinnych. Takie podejście jest także ekologiczne. Warto także zainwestować pieniądze w technologie solarną, wiatrową lub pompę ciepła.

Energia elektryczna i woda to najbardziej marnowane ze źródeł odnawialnych. Mamy szczęście, że żyjemy w klimacie pozwalającym na stałe odnawianie słodkiej wody. Niestety licznik energii elektrycznej (kliknij) i wodnej nie kłamie, podając wartości znacznie przekraczające potrzeby polskiej rodziny. Wodę kranową zużywamy w ogromnych ilościach, myjąc się przy ciągłym prysznicu lub biorąc kąpiele w wannie pełnej wody. A wystarczy wyłączyć kran, gdy mydlimy się mydłem. To samo powinniśmy robić przy zmywaniu. Wyłączanie urządzeń elektrycznych z prądu przed wyjazdem, niezostawianie włączonego komputera, gdy nie ma nas w domu oraz niezostawianie zapalonego światła w pomieszczeniach, w których nas nie ma – to dopiero początek ogromnej listy dobrych nawyków.

Pod dyktando licznika

licznik energii elektrycznej
źródło: https://pixabay.com/

Nie po to powstały urządzenia pomiarowe oraz matematyka, by z nich nie korzystać. Domy posiadające urządzenie do mierzenia temperatury w pomieszczeniach płacą niższe rachunki za ogrzewanie. Do zdrowego funkcjonowania organizmu, człowiek potrzebuje około 18-20 stopni Celsjusza. W mieszkaniach bardzo często ta temperatura przekroczona jest o 5-7 stopni. Mając informację o temperaturze wiemy o ile ją zredukować. Przyzwyczajenie ciała do 20 stopni Celsjusza zamiast 25, wpływa także na nasze zdrowie, zaczynając od krążenia po lepszą odporność. Kolejnym ważnym urządzeniem dla domu jest licznik energii elektrycznej oraz wody. Jeżeli potraficie odczytać cyferki z licznika i zapisujecie je regularnie każdego miesiąca, łatwo wyliczycie, jaki rachunek zapłacicie. To praktyka, która sprawdza się w sezonie grzewczym, podczas którego zużywamy najwięcej prądu. Natomiast latem płacimy wyższe rachunki za wodę. Nawet regularne ustawianie zegarka kuchennego oraz tego zamontowanego w piekarniku sprawia, że oszczędzamy na energii. Po co gotować dłużej i marnować energię podnoszącą nasze rachunki?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.