DOM Z PRZYSZŁOŚCIĄ ekologia i oszczędność w domu małe AGD zdrowy dom

Bojler na prąd czy podgrzewacze gazowe do małego domu?

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Zagłosuj! )
Loading...

Czy lepiej jest magazynować surowiec, czy dostarczać go na bieżąco? Na takie pytanie odpowiadają sobie logistycy planujący dostawy w marketach spożywczych. W domu również stajemy przed tym wyborem, gdy kupujemy mrożoną żywność o długim terminie przydatności do spożycia. W przypadku domów jednorodzinnych termin magazynowania lub dostarczania na bieżąco może być zastosowany odnośnie do ciepłej wody w kranie. Jaki system ogrzewania wody będzie lepszy dla małego domu i dużych rodzin?

Podgrzewanie wody na bieżąco – małe domy i niewielu lokatorów

bojler podgrzewacz
źródło: http://foter.com/

Pozyskiwanie podgrzanej wody dopiero w momencie odkręcenia kranu jest metodą, która najlepiej spisze się w małych domach jednorodzinnych oraz na blokach, gdzie liczba mieszkańców nie przekracza 4 osób. Urządzenie zapewniające ciepłą wodę na bieżąco korzysta z gazu lub prądu elektrycznego. Gazowe pojemnościowe podgrzewacze wody utrzymują pewien zapas wody o temperaturze minimum 40 stopni Celsjusza (sprawdź). W przeciwieństwie do pojedynczych grzałek bez zbiornika zapewniają podgrzaną wodę w ilości kilkudziesięciu litrów, podobnie jak bojler. Niemniej to właśnie przepływowe podgrzewacze są lepszym wyborem dla domów, których nie korzysta się z kąpieli w wannie oraz ilość punktów poboru wody nie przekracza trzech sztuk. Jest to ekologiczna i ekonomiczna metoda, która jest w stanie zredukować rachunki za tradycyjne podgrzewanie wody.

Bojler lub podgrzewacz pojemnościowy – przy dużym zapotrzebowaniu

Klasyczny bojler podłączany do prądu oraz korzystający z ciepła kotła CO przez wiele lat był nie do zastąpienia. Zapewniał najwięcej magazynowanej wody i w miarę szybki czas jej podgrzania prądem elektrycznym. Teraz wiemy, że tańsze jest korzystanie z ekonomicznych podgrzewaczy pojemnościowych. Ich przewagą nad bojlerem jest zapewnianie natychmiastowej ciepłej wody oraz dużo mniejszy, wręcz kompaktowy rozmiar. W mieszkaniu, które posiada niewielki metraż i wielu mieszkańców, instalacja takiego podgrzewacza nie będzie stanowiła problemu logistycznego. Można umieścić go nawet w kuchni lub przedpokoju, doprowadzając zasilanie do dowolnego kranu. Poza tym producenci podgrzewaczy pojemnościowych dopuszczają korzystanie z różnych rodzajów gazu. Bojler posiada znacznie większą pojemność do konkurencyjnych grzałek gazowych. Gdy gazowy podgrzewacz osiąga maksymalnie 200 litrów pojemności, bojler przekracza 2000 litrów. Chociaż z drugiej strony popularne stają się małe 200-250 litrowe bojlery pionowe.

ciepła woda z podgrzewacza
źródło: http://foter.com/

Przyszłościowe technologie pozyskiwania ekologicznej energii odnawialnej, lepiej zgrywają się z tańszym i zdrowszym dla środowiska surowcem, jakim jest gaz. Tendencja na rynku jest taka, że posiadacze piecyków, podgrzewaczy i innych urządzeń gazowych, chętniej korzystają z pompy ciepła oraz paneli słonecznych, które dobrze współpracują z systemem gazowego pozyskiwania ciepłej wody.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Zagłosuj! )
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *