bezpieczny dom DOM Z PRZYSZŁOŚCIĄ

Stłuczenia, skręcenia i złamania – pechowe kontuzje z naszego domu

Jak to możliwe, że w domu czeka na nas tyle niebezpieczeństw? Statystyki nie kłamią i ponad połowa kontuzji ma swoją genezę w jakiejś sytuacji odbywającej się w mieszkaniu lub na posesji. Te najbardziej tragiczne mają miejsce na wsi i w większości przypadków poszkodowane są dzieci. Jak dalece jesteśmy w stanie zabezpieczyć dom i ogród, by przypadkowe kontuzje i urazy nie pojawiały się wcale? A może o ich częstotliwości świadczy nie sam obiekt mieszkalny, a nasze zaniedbanie podczas życia w jego wnętrzu?

Podłoga jak lodowisko

tablica informująca o mokrej śliskiej podłodze

Znamiennym dla mojego dzieciństwa były wizyty w domu u różnych kolegów i koleżanek. Tam pierwszy raz miałem kontakt z podłogą wykonaną ze śliskich paneli i płytek. Wychowany w środowisku dywanów, na których przyczepność chroniła przed upadkiem, zastanawiałem się, jak to jest, że wszyscy w tym domu mają całe kolana. Trend do posiadania w mieszkaniu śliskich podłóg zamiast paneli z antypoślizgowego materiału utrzymała się przez 20 lat. Podłoga z paneli i płytek po myciu wodą jest przez pierwsze kilkanaście minut niczym lodowisko. Nawet po wyschnięciu można wyrżnąć na niej pięknego orła, szczególnie gdy chodzimy w samych skarpetkach lub boso. Prewencją przed urazami spowodowanymi śliską podłogą są duże dywany podklejone taśmą dwustronną do podłoża i ciągłe chodzenie w klapkach lub ciapach z gumową podeszwą. W łazience nigdy nie powinno zabraknąć antypoślizgowego chodnika o wysokiej chłonności cieczy.

Ostre krawędzie i narożniki

Z tym problemem łatwo poradzić sobie przy pomocy nakładek przyklejanych dwustronną taśmą klejącą. Droższe nakładki mają własny klej lub mocowanie umożliwiające późniejsze ściągnięcie ich z łatwością bez niszczenia lakieru i zdzierania farby. Małe dzieci w domu wymagają od rodzica instalacji na narożniki i kanty zabezpieczeń chroniących przed możliwym wpadnięciem malucha na niebezpieczny dla niego mebel. Samoprzylepne trójkąty firmy Nuvity to jeden z produktów dedykowanych rodzinom z dziećmi. Jeżeli nie chcecie przepłacać, to na allegro kupicie osłonki na meble w cenie 1-2 złote za sztukę, które wykonane zostały z silikonu i plastiku.

Schody i drabiny jak z horroru

schody
źródło: http://foter.com/

Gdyby sezon remontów odbywał się w ciągu jednego miesiąca, to kolejki do ortopedów wyznaczyłyby nowy standard oczekiwania na usługi medyczne w tym kraju. Wypadki na drabinach wyglądają zabawnie na filmikach internetowych ze śmiesznymi kompilacjami wpadek, ale w realnym świecie są niebezpieczne i powodują liczne obrażenia ciała. Najgorsze są przechylenia, na których lądujemy na kręgosłupie i pośladkach, ponieważ mogą uszkodzić lub zmiażdżyć krążki międzykręgowe oraz jądro, które łączy elementy tej części szkieletu. Schody, po których chodzimy od rana do wieczora, mają swoją ciemną stronę, która powoduje, że wypadki z ich udziałem są najliczniejsze. Utrata równowagi lub pominięcie jednego schodka powoduje często przewrót do przodu, który oprócz stłuczeń i zdarcia naskórka zostawia również poważniejsze domowe kontuzje w postaci skręcenia kończyn. Po schodach należy chodzić z włączonym światłem i przy pełnym skupieniu. Większość wypadku bierze się z chodzenia na wyczucie po ciemku. Natomiast zdradziecka drabina nigdy nie powinna stać bez zabezpieczenia w postaci drugiej osoby, która będzie trzymała ją od dołu lub specjalnego mocowania występującego tylko w nowszych modelach drabin.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.