bezpieczny dom DOM Z PRZYSZŁOŚCIĄ poradniki

Skład nowoczesnej domowej apteczki

Na temat składu domowej apteczki odbyło się wiele debat pomiędzy osobami preferującymi medycynę naturalną i konwencjonalną. Ci pierwsi nie sympatyzują ze sztucznie stworzonymi substancjami i środkami przeciwbólowymi często pojawiającymi się w apteczkach. Natomiast druga grupa nie może przyjąć do wiadomości, że niekomercyjne preparaty i tanie naturalne substancje mogą zastąpić chemiczne farmaceutyki. Postaram się przybliżyć skład współczesnej apteczki domowej, która połączy nowoczesność oraz tradycję dając w efekcie skuteczne działanie w każdym przypadku.

pierwsza pomoc
źródło: https://pixabay.com/pl/

Plastry, bandaże i opatrunki

Plastry oraz bandaże, to najbardziej klasyczne z wyposażenia zestawu pierwszej pomocy. O ile bandaże są zwykle identyczne i nie ma znaczenia jaką firmę wybierzemy, to plastry stanowią większe wyzwanie. Istnieją bowiem nowoczesne plastry, które pomagają w gojeniu się ran i redukcji blizn. Taki zestaw o różnej wielkości i kształcie jest kilkukrotnie droższy od najzwyklejszych plastrów w supermarketu. Ale warto go kupić. Jeszcze nowocześniejszym sposobem na zabezpieczenie i gojenie się ran są opatrunki hydrożelowe (tutaj) stosowane na rany różnym rodzajem martwicy. Głównie używane przy odleżynach, ale można skorzystać z nich także przy innych bliznach i ranach z charakterystycznym fioletowym kolorem. Taki żel powinien znaleźć się w każdej apteczce domowej ponieważ działa skutecznie i jest jedynym sposobem na udzielenie pierwszej pomocy przy martwicy.

Leki czy suplementy?

tabletki
źródło: https://pixabay.com/pl/

Bez dwóch zdań apteczka powinna posiadać leki na choroby, które posiadamy. Mogą być to substancje przeciwalergiczne lub inhalator dla astmatyka. Zastrzyki z lekiem także są obowiązkowe w zależności od choroby. Natomiast przeciwbólowe farmaceutyki budzą sprzeciw niektórych grup ze względu na skutki uboczne i pewnego rodzaju omijanie problemu zamiast jego zwalczanie. Zamiast opakowania paracetamolu zaopatrzmy się w wysokiej jakości witaminą C w formie proszku, który można podać w dokładnej ilości gramowej. Medycyna przed II wojną światową często opierała się o witaminę C, która ze względu na właściwości zwalczające wolne rodniki radziła sobie z niemal każdą chorobą.

Elektronika i diagnozowanie

termometr
źródło: https://pixabay.com/pl/

Zastosowanie w apteczce urządzeń elektronicznych ma coraz większy sens. O ile diagnostyka taka jak mierznie ciśnienia i poziomu cukru, to zabiegi prewencyjne nie ratujące życia, to temperatura ciała podchodzi pod ważne badanie, które powinniśmy przeprowadzać sami. To od temperatury zależy, czy możemy przyjąć dane leki i czy czas się niepokoić. Zwykle 37 a nawet 38 stopni nie powinno nas niepokoić ponieważ, to początkowy stan podgorączkowy nie wymagający silnych leków zbijających temperaturę. Elektroniczny termometr można kupić za 10-20 złotych i powinien znaleźć się w domowej apteczce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.