bezpieczny dom DOM Z PRZYSZŁOŚCIĄ

Jak zmiany klimatu wpływają na rynek domów jednorodzinnych?

O tym, że gwałtowne zjawiska atmosferyczne w krajach dla nas egzotycznych są właściwie obojętne dla tamtejszego budownictwa, wie nawet dziecko. W Europie przyzwyczailiśmy się to typu domu, który jest jak żółwia skorupa. Stanowi nierozerwalna część naszego istnienia i musi charakteryzować się solidną strukturą. Dlatego budujemy najsolidniejsze domy w tej części świata, jeśli nie w ogóle. Czy srogie zimy i gwałtowna pogoda latem ma wpływ na zmiany w trendach budowlanych w naszym kraju?

Trendy zachodu nie pogody

design
źródło: https://pixabay.com/

Najsilniejsze ze zjawisk pogodowych, czyli tornada i powodzie wcale nie uszkadzają polskich domów w stopniu wymagającym ich całkowitą odbudowę. Okazuje się, że po takim kataklizmie można się szybko pozbierać, jeżeli dom ma prawidłowo zabezpieczone fundamenty i miał solidnie wykonane ściany. Oznacza to, że większość polskich domów wytrzyma groźniejsze zjawiska pogodowe i jest bezpiecznym schronieniem w razie ich pojawienia się. Wygląda na to, że trendy w budownictwie domów jednorodzinnych zmieniają się w sposób znacznie osłabiający te konstrukcje. Można by wręcz powiedzieć, że idziemy w stronę wystawnego domu z wielkimi oknami, które obnażają naszą prywatność. Także domy pasywne stanowią potencjalne zagrożenie dla bezpieczeństwa mieszkańców podczas silnego wiatru. Ich konstrukcja nastawiona jest na maksymalną oszczędność energetyczną. To znaczy, że budynek jest mniej toporny, co można tłumaczyć, jako mniej solidny.

Bezpieczniej na parterze z niższym dachem

Szczególnie w strefie narażonej na silny wiatr, niskie domy są wyraźnie bezpieczniejsze od piętrowych budynków. Nic więc dziwnego, że architekci planują więcej parterowych domków niż w poprzednich latach. Innym punktem zwrotnym jest także stawianie solidnych ogrodzeń i w miarę wielu wysokich drzew iglastych o bogatych gałęziach, które będą brały na siebie część masy powietrza.

Zaprojektuj dach przeciw wichurom

budowa
źródło: https://pixabay.com/

W województwach małopolskim, śląskim i podkarpackim odnotowuje się najwięcej silnych podmuchów wiatru w ciągu roku. Tamtejsze domki jednorodzinne potrzebują dachów zaprojektowanych tak, by silny uległ parametrom aerodynamicznym. Źle zaprojektowany dach zostanie wgnieciony i zniszczony. Okazuje się, że najlepszym pokryciem dachu jest dachówka zamontowana metodą spinek i klamer gąsiorów. Według specjalistów ma to związek z tańszą naprawą pojedynczych elementów, które mogą się urwać w czasie wichury. Blachy zajmują większą powierzchnię, przez co ulegają poważniejszym uszkodzeniom. Dobry projekt dachu, który zakłada wytrzymanie siły wiatru o prędkości ponad 130 km/h musi zostać przeprowadzony przez specjalistę. Nie każdy architekt się tego podejmie i wykona go według obecnych norm oraz z uwzględnieniem nowości technologicznych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.