BUDOWA I REMONT Materiały budowlane

Zastosowanie cegły klinkierowej

Ściany wykonane z klinkieru są mocne i zdrowe, a domy zbudowane z tego rodzaju cegieł są solidne i długowieczne. Ponadto klinkier zdobi elewacje budynków.

Trwałość i walory estetyczne cegły klinkierowej sprawiły, że znalazła ona zastosowanie w prestiżowych budynkach historycznych. Początkowo klinkierowe fasady miały kolor czerwony, później żółty, a w miarę rozwoju technologii wypału pojawiły się również takie barwy jak: brązowa, biała, grafitowa oraz wszelkiego rodzaju wariacje kolorystyczne bazujące na cieniowaniu lica cegły.

Dom z cegły klinkierowej
Źródło Pinterest

Piękno i status

Obecnie zastosowanie cegły klinkierowej wciąż ma na celu podkreślenie wyjątkowego charakteru i prestiżu budowli, takich jak np. banki, urzędy, biurowce itp. Zróżnicowanie kolorów i rodzajów cegieł klinkierowych (na rynku dostępnych jest około 30 rodzajów cegieł o różnym kolorze, fakturze lica i klasie wytrzymałości) sprawia, że budulec ten można doskonale dopasować do wymagań rozmaitych inwestorów. Co więcej klinkier doskonale współgra architektonicznie z nowoczesnymi materiałami, takimi jak aluminium czy szkło.

Dlaczego warto budować z klinkieru

Cegła klinkierowa jest nie tylko bardzo ładna, ale ma także istotne walory praktyczne. Dzięki trwałości i długowieczności cegły klinkierowej, dobrze wykonana elewacja klinkierowa nie wymaga żadnych zabiegów renowacyjnych. Sprawia to, że jej koszt zrównuje się z kosztem tradycyjnej elewacji tynkowej już po drugiej albo trzeciej renowacji elewacji wykonanej z tynku. Jednakże, z powodu wysokiego kosztu tego budulca, obecnie inwestorzy rzadko decydują się na wykonanie kompletnej elewacji z cegły klinkierowej. Zdecydowanie częściej możemy spotkać fasady, które są połączeniem elementów klinkierowych z innymi materiałami.

Inne zastosowanie klinkieru

Wyjątkowy wygląd cegły klinkierowej sprawia, że często jest ona wykorzystywana do budowania innych elementów dekoracyjnych. Przykładem takiego zastosowania są ogrodzenia klinkierowe, gdzie cegła doskonale współgra w połączeniu metaloplastyką. Piękne ogrodzenie klinkierowe może stanowić swoiste dzieło sztuki. Klinkier wykorzystuje się również do budowy kominów, ponieważ jest to cegła bardzo trwała, która nie wymaga częstej konserwacji. Do budowy kominów idealnie nadają się cegły z pełnego materiału o perforacji szczelinowej.

Klinkier znajduje zastosowanie także w parapetach okiennych i schodach. W przypadku tych elementów bardzo dobrze sprawdzają się nie tylko cegły, ale także płytki klinkierowe wyposażone w kapinos albo specjalny profil (dostosowujący je do funkcji pełnionej przez parapet). Cegła klinkierowa jest także stosowana do obudowania grillów ogrodowych, pamiętajmy jednak, aby oddzielić palenisko od cegły klinkierowej warstwą szamotu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.