BUDOWA I REMONT Materiały budowlane

Wybór i zakup okien połaciowych

Okna połaciowe umieszcza się w konstrukcji dachu. Zapewniają one optymalne oświetlenie poddasza. Przy wyborze i zakupie okien połaciowych należy brać pod uwagę nie tylko cenę, ale również parametry techniczne czy materiały, z jakich wykonano okna. Należy wiedzieć, że okna połaciowe to nie tylko urozmaicenie aranżacyjne wnętrza na poddaszu, ale również bardzo efektywne rozwiązanie ergonomiczne. Okna połaciowe dostarczają do 50% więcej naturalnego światła niż zwykłe okna montowane pionowo w ścianie.

Trzy okna połaciowe w zestawieniu poziomym
Trzy okna połaciowe w zestawieniu poziomym

Warto też wiedzieć, że okna połaciowe można montować obok siebie, np. w zestawieniu poziomym można umieścić trzy okna obok siebie o wymiarach 78 x 160 cm albo w zestawieniu pionowym cztery okna o wymiarach 78 x 140 cm. Przy wyborze okien na poddasze trzeba pamiętać o zapewnieniu wystarczającej ilości światła. W zależności od usytuowania pomieszczenia (wschód, północ, południe, zachód) okna połaciowe powinny zajmować 10-20% powierzchni podłogi. Im na poddaszu więcej skośnych ścian, tym więcej powinno się znajdować okien, aby światło rozchodziło się równomiernie. Istnieje też zależność, że im mniejszy kąt nachylenia dachu, tym wyższe musi być okno.

Duże okna połaciowe na poddaszu
Duże okna połaciowe na poddaszu

Szerokości okien połaciowych produkowanych przez producentów dostosowane są do rozstawu krokwi i mają najczęściej wymiary: 55, 66, 78, 94, 114 i 134 cm. Standardowe szerokości okien połaciowych chronią przed ingerencją w konstrukcję dachu. Szerokość okna nie powinna być większa niż rozstaw krokwi. Na rynku dostępne są okna połaciowe wykonane z PCW i drewniane. Najchętniej wybierane są okna drewniane, specjalnie impregnowane. Okna połaciowe można też wybrać pod względem spełnianych funkcji: energooszczędne, hartowane, dźwiękoszczelne, chroniące przed przegrzewaniem, samoczyszczące.

Najważniejsze parametry techniczne okien dachowych to izolacyjność cieplna i akustyczna. Przy izolacyjności cieplnej należy brać pod uwagę współczynnik przenikania ciepła U. Im jest on niższy, tym lepsze okno. Okna połaciowe mają współczynniki U w granicach: 0,8-1,7 W/(m².K). Bezpieczna szyba w oknie połaciowym powinna z kolei chronić przed hałasem na poziomie minimum 35 dB.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.