BUDOWA I REMONT Ściany

Sztukateria stylowym sposobem na dekorację wnętrz

Dawniej sztukateria ścienna była obowiązkowym elementem dekoracyjnym w eleganckich wnętrzach. Gipsowe rozety, gzymsy i listwy dekoracyjne sprawiały, że nawet mieszkanie w kamienicy mogło przypominać swoim wyglądem stylowe, barokowe rezydencje. Współcześni projektanci znów wracają do sztukaterii, ponieważ daje ona niemal nieograniczone możliwości kreacyjne, a dzięki zastosowaniu do jej produkcji tworzyw sztucznych (polistyrenu i poliuretanu) jest stosunkowo tania i bardzo wytrzymała.

sztukateria

Współczesna sztukateria w pełni wykorzystuję atuty nowoczesnych materiałów budowlanych. Ze względu na cenę i trwałość, coraz częściej można spotkać sztukaterię z tworzyw sztucznych, która wypiera sztukaterię ze styropianu – jest od niej bardziej odporna na uszkodzenia, oraz sztukaterię betonową – jest od niej lżejsza i łatwiejsza w montażu. Decydując się na sztukaterię ścienną, mamy do wyboru kilka rodzajów dekoracji ścian, są to m.in. listwy dekoracyjne, gzymsy, rozety. Producenci oferują nam dziesiątki prostych albo wręcz przeciwnie bardzo kwiecistych wzorów, dzięki czemu możemy znaleźć sztukaterię, która będzie pasowała zarówno do wnętrz tradycyjnych, jak i nowoczesnych.

Sztukaterie ścienną należy dobrać do wielkości pomieszczenia, pamiętajmy, że listwy poziome umieszczone na wysokości wzroku obniżą wysoki pokój, a pionowe kolumny lub pilastry, sprawią, że będzie wydawał się bardziej strzelisty.

Rodzaje sztukaterii ściennej

Zastosowanie elementów sztukaterii pozwala zmienić fakturę ściany i nadać jej efekt głębi. Każdy element tego rodzaju dekoracji ścienne możemy pokryć dopasowanym do stylu wnętrza kolorem, dzięki czemu niektóre elementy zostaną uwypuklone, co pozwoli uzyskać efekt bardziej wyrazistego wnętrza. Najczęściej stosowanymi do ozdobienia ścian sztukateriami  są: listwy, gzymsy, kolumny, fasety, pilastry i plafoniery.

Sztukateria
Źródło Pinterest

Co możemy uzyskać stosując sztukaterię na ścianie?

Sztukateria pozwala kreować przestrzeń poprzez akcentowanie lub odkreślanie jej wybranych elementów, takich jak: kominek, oś symetrii, otwory okienne i drzwiowe, czy wnękę. Sztukateria może nam również posłużyć zamiast oprawy ozdobnej do lustra, którą możemy pomalować lub pozłocić, tworząc w ten sposób imitację prawdziwej ramy.

Sztukateria pozwala również zwiększyć lub zmniejszyć wizualne rozmiary pomieszczeń. Pionowe kolumny sprawią, że wnętrze wyda się bardziej strzeliste, a prostokątne fragmenty ścian w sztukatorskim obramowaniu wypełnione tapetą stworzą iluzję głębi. Za pomocą sztukaterii możemy również podzielić pomieszczenie albo wyeksponować jego konkretny fragment. Niekiedy sztukateria może być naszą ostatnią deską ratunku, która pomoże zredukować krzywiznę ścian.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.