BUDOWA I REMONT Materiały budowlane

Materiały na schody ogrodowe

Jeśli zastanawiasz się, jakich materiałów użyć na schody do własnego ogrodu, pomyśl o trzech opcjach – kamieniu, cegle klinkierowej i starannie obrobionym betonie. Są to materiały trwałe i co ważne, dające się dopasować do większości materiałów wykończeniowych, jakie stosuje się obecnie przy budowie ogrodzeń czy wykonywaniu elewacji budynków. Ponadto kamień, klinkier i beton bardzo ładnie się „starzeją”, dojrzewając wraz z ogrodem.

schody w ogrodzie w formie drewnianych belek nadaje stylu dróżce wysypanej szarym żwirem
Schody w ogrodzie z drewna i żwirku; źródło: dom.wp.pl.

schody w ogrodzie z kamienia przypominają skalniak i idealnie wtapiają się w krajobrazu ogdrodu
Schody w ogrodzie z kamienia; źródło: e-ogrodek.pl.

Jeśli mówimy o kamieniu, to do budowy schodów ogrodowych najlepiej nadają się płyty kamienne i kostka z kamienia. Niektórzy decydują się na kamienie polne, jednak trzeba pamiętać, że przynajmniej jedna strona powinna mieć płaską powierzchnię. Zazwyczaj warunek ten spełniają kamienie pochodzące z rozbiórki albo umiejętnie rozłupane. Biorąc pod uwagę rodzaj skały, najlepszy jest granit. Wapienie i piaskowce wymagają wcześniejszego zaimpregnowania.

Schody w ogrodzie z cegły idealnie na przedłużenie ceglanego tarasu
Schody ze starej cegły; źródło: liderbudowlany.pl.

Cegłę klinkierową poleca się do budowy schodów w terenie, ponieważ jest trwała, twarda i umożliwia łatwe powiązanie z innymi elementami architektury ogrodowej czy elewacją budynku. Klinkier to wdzięczny materiał aranżacyjny, gdyż ładnie łączy się w zestawieniu z innymi materiałami, takimi jak beton czy kostka granitowa. Zdarza się, że w ogrodach stosuje się też zwykłą czerwoną cegłę. Trzeba się jednak liczyć z tym, że narażona na nasiąkanie wodą szybko murszeje i się kruszy.

Kolejny materiał na ogrodowe schody to beton. Schody powstałe w ten sposób odznaczają się zazwyczaj ciekawą formą i fakturą. Ponadto beton również można powiązać z kostką granitową, cegłą klinkierową albo kamieniem polnym. Często na schody wykorzystuje się gotowe elementy betonowe, np. płyty chodnikowe albo kostkę brukową.

Ostatnia propozycja to drewno. Choć jest mało trwałe, narażone na działanie czynników atmosferycznych, to jednak niewątpliwie ceni się je za wygląd. Poważnym minusem drewnianych schodów w ogrodzie jest fakt, iż po deszczu są bardzo śliskie. Oryginalnym rozwiązaniem jest wykorzystanie podkładów kolejowych w powiązaniu z innymi materiałami. Nie poleca się natomiast wykonywania schodów w ogrodzie z tzw. rollborderów, czyli drewnianych palików przeznaczonych do odgradzania rabat. Co prawda, jest to rozwiązanie niedrogie, ale obrzeżone nimi schody wyglądają nieestetycznie i nie są trwałe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.