BUDOWA I REMONT Materiały budowlane

Materiały na parapety zewnętrzne

Parapety zewnętrzne muszą chronić ściany przed zamoknięciem, dlatego powinny być wykonane z nienasiąkliwego materiału, odpornego na warunki atmosferyczne (opady, niskie i wysokie temperatury, duże nasłonecznienie). Powinny być ułożone z 5-10% spadkiem, wystawać przynajmniej 5 cm poza lico ściany i być zakończone kapinosem, by woda mogła swobodnie spływać z powierzchni parapetu. Wybór materiału na parapety zewnętrze nie może być przypadkowy. Parapet musi pasować do elewacji domu i harmonizować z innymi elementami, jak cokół, okna czy pokrycie dachu. Jeśli cokół wykonano z cegły klinkierowej, dobrze, by parapety zewnętrzne również z niej wybudowano.

Czarny parapet ceramiczny
Parapet ceramiczny; źródło: parapetypolice.pl.

Parapet z PVC; źródło: plafon.com.pl.

Z czego można wykonać parapety zewnętrzne? Materiałów jest wiele: blacha, PCV, drewno, kamień naturalny itd. Najtańsza i najpopularniejsza opcja to parapety z blachy stalowej. Odpowiednio zakonserwowane mogą przetrwać nawet 30 lat. Można je montować do okien z PVC, jak i drewnianych. Parapety tego typu produkuje się z ocynkowanej blachy stalowej, pomalowanej proszkowo lakierami akrylowymi lub poliestrowymi. Najczęstsze kolory to: biały, brązowy, srebrny i rzadziej imitujący drewno. Miejsca przycinania blachy należy zabezpieczyć przed korozją. Warto też wyciszyć hałas powstający wskutek spadania kropel deszczu. W tym celu układa się pod parapetem specjalny materiał wygłuszający.

Nieco droższe są parapety z blachy aluminiowej, ponieważ są sztywniejsze i trwalsze. Powstają metodą ciągnięcia roztopionego aluminium lub gięcia na zimno. Ich powłoka nie odpryskuje i nie wymaga konserwacji. Do okien z PVC stosuje się najczęściej plastikowe parapety (z PVC). Powstają one ze spienionego lub twardego PVC, pokrytego laminatem. Ich walory to: odporność na wilgoć, wahania temperatur i promieniowanie słoneczne, dobre tłumienie dźwięku kropel deszczu i ogromna dostępność kolorów.

Parapet granitowy; źródło: granitconcept.pl.

Bardzo efektownie i dekoracyjnie wyglądają parapety z płytek gresowych i klinkierowych. Są trwałe i nienasiąkliwe. Najbardziej praktyczne są te ze szkliwioną powierzchnią, bo łatwo je utrzymać w czystości. Świetnie wyglądają również parapety z drewna, zwłaszcza w zestawieniu z naturalnymi materiałami (cegła, drewno, kamień). Sprawdzą się w przypadku domów tradycyjnych, jak i nowoczesnych. Trzeba jednak zadbać o odpowiednie zaimpregnowanie drewna i systematyczną konserwację, by parapety szybko nie zgniły.

Najdroższą opcją są parapety z kamienia naturalnego. Odporne na warunki pogodowe, nie wymagają konserwacji, trwałe i eleganckie. Najczęściej wybiera się te z granitu, rzadziej z bazaltu, piaskowca czy łupka. Alternatywą są parapety z konglomeratu, czyli ze zmielonego kamienia naturalnego, spojonego żywicą poliestrową. Są tak samo trwałe i odporne jak te z kamienia naturalnego, a wizualnie dobrze go imitują.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.