BUDOWA I REMONT Chemia budowlana Materiały budowlane podłogi

Masy samopoziomujące

Wylewanie zaprawy samopoziomującej
Wylewanie zaprawy samopoziomującej

Masy samopoziomujące (zwane też zaprawami lub wylewkami) pozwalają uzyskać gładką powierzchnię bez żmudnego wyrównywania i zacierania, koniecznego przy wylewaniu tradycyjnych zapraw cementowych albo betonu. Większość służy jako podkład pod posadzki drewniane, wykładziny oraz pod płytki ceramiczne i kamienne; niektóre mogą stanowić gotową posadzkę.

Co brać pod uwagę przy wyborze zaprawy samopoziomującej?

  • Rodzaj podłoża – większość zapraw jest przeznaczona do podłoży betonowych, ale są też takie, które można wylewać na stare podłogi, np. drewniane, z płytek ceramicznych albo z PCV. Na posadzki ogrzewane stosuje się zaprawy uelastycznione.
  • Przewidywana grubość warstwy – producenci podają minimalną i maksymalną grubość wylanej zaprawy, np. 10-50 mm. Warstwa za gruba lub za cienka może pękać lub mieć zbyt małą wytrzymałość.
  • Wykończenie powierzchni – czy zmierzamy ułożyć na zaprawie posadzkę lub wykładzinę, czy też pozostawimy ją niewykończoną, np. w garażu.
  • Przewidywane obciążenie – w pomieszczeniach, w których podłoga jest narażona na duże obciążenia (np. w garażu, warsztacie), lepiej użyć mas zwanych przemysłowymi.

Jak wylewać zaprawę samopoziomującą?

Podłoże, na którym wylewamy zaprawę, musi być suche, mocne, czyste i odtłuszczone. Trzeba je dokładnie oczyścić z pozostałości starych warstw, np. resztek wykładziny, klejów, farby, a następnie odkurzyć. Ubytki w podłożu należy wypełnić zaprawą lub masą szpachlującą co najmniej na dzień przed wylaniem właściwej zaprawy. Przed wylaniem masy podłoże trzeba zagruntować. Grunt może mieć postać proszku, płynnego koncentratu (do rozcieńczenia z wodą) albo gotowej farby. Grunt wylewa się na podłoże i równomiernie rozprowadza po całej powierzchni, np. szczotką do zamiatania. Zaprawę samopoziomującą można wylać najwcześniej po czterech godzinach od zagruntowania podłoża.

Powierzchnię zaprawy samopoziomującej wygładzamy szczotką lub gumową listwą
Powierzchnię zaprawy samopoziomującej wygładzamy szczotką lub gumową listwą

Przygotowana do wylewania masa samopoziomująca jest rzadka – ma konsystencję śmietanki. Aby masa nie wyciekała, np. w progu, do podłoża mocujemy listwę ograniczającą. Zużycie masy w dużej mierze zależy od nierówności podłoża. Zaprawę samopoziomującą należy wylewać w dość krótkim czasie, zanim zacznie gęstnięć. Dla większości tego typu mas jest to 20 minut w temperaturze 20ºC. Wylaną powierzchnię trzeba chronić przed przeciągami, nadmiernym nasłonecznieniem i gwałtownymi zmianami temperatury. Po większości wylewek można chodzić już po kilku godzinach. Płytki ceramiczne i panele podłogowe układa się następnego dnia, wykładziny i parkiet – dopiero po kilku, a nawet kilkunastu dniach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.