BUDOWA I REMONT

Jak prosto i skutecznie oszczędzać wodę?

Woda stanowi dobro, z którego każdy z nas codziennie korzysta. Zużywamy ją w dużych ilościach do mycia, sprzątania, picia itd. W wielu gospodarstwach domowych ilość zużytej wody nie podlega kontroli. Rzadko kiedy racjonalnie ją oszczędzamy. Istnieje jednak prosty i praktyczny sposób na zminimalizowanie codziennego zużycia wody. Po pierwsze – dobre perlatory.

Codzienne oszczędzanie wody
Codzienne oszczędzanie wody

Perlator to bodaj najprostsza i najbardziej podstawowa forma oszczędzania wody. Jest to wodooszczędna końcówka na kran mająca formę montowanej na końcu wylewki siatki o drobnych oczkach, która napowietrza wodę i dzięki temu ogranicza jej zużycie nawet o kilkadziesiąt procent. Perlatory, zwane też aeratorami, mają zwykle kształt metalowych pierścieni z wsadem. To najczęściej system sitek lub komór przykręcanych do wylewki kranu. Istnieją dwa główne rodzaje perlatorów: perlatory z gwintem zewnętrznym, wkręcane do baterii oraz perlatory z gwintem wewnętrznym, nakręcane na wylewkę. Ten drugi rodzaj perlatorów można stosować również z bateriami starszego typu.

Bateria kuchenna z perlatorem
Bateria kuchenna z perlatorem

Jak działa perlator? Siatka o drobnych oczkach zamontowana na końcu kranu napowietrza wodę. Na wypływającą z kranu wodę wywierane jest podciśnienie, dzięki któremu zasysane jest powietrze mieszające się z wodą. To ono ogranicza jej ilość wypływającą z baterii. Zgodnie z danymi producentów perlatory potrafią oszczędzać od 15% do 60% wody. Podnoszą ciśnienie w instalacji wodnej, powodując mocniejszy strumień przy jednoczesnym mniejszym zużyciu wody. Podstawowa zaleta perlatorów to oszczędność wody. Potrafią one zmniejszyć jej przepływ nawet do 3 litrów na minutę. Jednak w bateriach wannowych czy kuchennych należy używać perlatorów o większej przepustowości, by napełnianie wanny wodą nie stało się uciążliwe. Perlatory dodatkowo ukierunkowują strumień wody, dzięki czemu nie rozpryskuje się ona na boki.

Przy wyborze perlatora należy wybierać te wykonane z plastiku czy silikonu. Perlatory z metalowymi siatkami szybko pokrywają się trudnym do usunięcia kamieniem i łatwo ulegają korozji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.