BUDOWA I REMONT

Jak dobrać bramę wjazdową do kształtu działki?

Brama wjazdowa musi być funkcjonalna i umożliwić bezpieczny wjazd na posesję, dlatego najważniejszym kryterium, branym pod uwagę przy jej wyborze, powinna być wielkość oraz kształt działki.

brama wjazdowa

Najlepsza jest oczywiście sytuacja, w której planujemy bramę na dużej, kwadratowej posesji, ponieważ możemy wówczas zamontować dowolny rodzaj bramy, a wybór zależy wyłącznie od upodobań inwestora. Niestety, w przyrodzie rzadko mamy do czynienia z warunkami idealnymi, dlatego zdecydowanie częściej przyjdzie nam planować bramę na działce głębokiej, ale wąskiej albo w sytuacji, gdy długość podjazdu do garażu jest bardzo niewielka. Z poradnika dowiesz się jaki rodzaj bramy najlepiej zastosować na różnych rodzajach działek.

Działka głęboka, lecz wąska

Działki tego rodzaju nie pozostawiają wielkiego wyboru. Ze względów funkcjonalnych, najlepiej zamontować na nich bramę rozwieralną (skrzydłową). Zabierze ona co prawda sporo miejsca na podjeździe, ale na głębokiej działce nie powinno być to istotnym ograniczeniem.

Możemy wybrać bramę rozwieralną o jednym lub dwóch skrzydłach, które będą przymocowane do słupków wmurowanych w fundament. Materiał wykonania słupka (metalowy, murowany, kamienny, betonowy) zależy wyłącznie od wizji projektanta/właściciela. Brama jednoskrzydłowa lepiej sprawdzi się na długim podjeździe. Pamiętajmy jednak, że długie skrzydło będzie sporo ważyć, dlatego jego otwieranie może przysporzyć domownikom nieco trudności. Brama rozwieralna jednoskrzydłowa ma również ograniczoną szerokość – do 3 metrów.

Jeżeli zdecydujemy się na bramę dwuskrzydłową będziemy mogli zbudować szerszy wjazd na posesję. Bramy tego rodzaju posiadają rygiel blokujący, który chroni skrzydła przed przypadkowym otworzeniem, lub metalowy ogranicznik przymocowany do podłoża od strony ulicy, uniemożliwiający otworzenie bramy na zewnątrz posesji.

Brama rozwieralna ma jeszcze jeden atut, pozwala na dogodny wjazd na posesję nawet z wąskiej drogi dojazdowej, ponieważ można ją cofnąć w stosunku do linii ogrodzenia w głąb działki (co zwiększa promień skrętu auta).

Działka szeroka, ale płytka

Jeżeli nasz dom znajduje się na szerokiej działce, ale odległość między wjazdem na posesję a garażem jest niewielka, powinniśmy zdecydować się na montaż bramy przesuwnej. Bramy wjazdowe tego typu składają się przeważnie z jednego skrzydła, które przesuwa się wzdłuż ogrodzenia, po jego wewnętrznej stronie. Po otwarciu bramy nie zajmuje ona żadnego miejsca na podjeździe. Montaż bramy przesuwnej odbywa się poprzez instalację dodatkowych słupków za ogrodzeniem (wewnątrz posesji). Pierwszy słupek utrzymuje skrzydło bramne w pionie i odpowiada za jego ruch, a drugi zabezpiecza je przed wysunięciem z prowadnicy.

Bramy przesuwne mogą być bardzo szerokie (dochodzą niekiedy nawet do 20 m).  Oczywiście ograniczeniem jest szerokość samej posesji. Pamiętajmy, że na trasie przesuwania bramy nie mogą znajdować się rośliny, kosze, ani inne przedmioty, które mogłyby przeszkadzać w swobodnym poruszaniu się skrzydła.

Planując bramę przesuwną musimy również uwzględnić lokalizację furtki. Nie chcielibyśmy przecież, otwierając bramę, zastawiać sobie wejścia na posesję. Jeżeli chcemy mieć równocześnie szeroki wjazd na posesję i furtkę umieszczoną zaraz przy bramie, możemy zdecydować się na instalację bramy przesuwnej składającej się z dwóch węższych skrzydeł otwierających się na przeciwne strony.

W marketach budowlanych albo u producentów bram możemy dostać bramę wjazdową w wersji szynowej lub samonośnej. Różnią się one sposobem przesuwania skrzydła i ceną. Przykładowe cebt bram wjazdowyc mżemy sprawdzić w  ofercie marketu NOMI – bramy wjazdowe

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.