BUDOWA I REMONT Chemia budowlana Materiały budowlane podłogi

Grunty do podłoża

Zanim rozpoczniemy układanie drewnianej podłogi powinniśmy zlecić parkieciarzowi, by ocenił podkład i wykonał w razie potrzeby konieczne naprawy. W jaki sposób zostaną usunięte uszkodzenia podkładu, zależy od ich liczby i rozmiarów. Zazwyczaj stosuje się preparat gruntujący, który wyrównuje chłonność podkładu, wzmacnia go powierzchniowo, zabezpiecza przed wilgocią oraz zapewnia niechłonnym podłożom odpowiednią przyczepność. Poniżej przedstawiono podstawowe rodzaje i właściwości preparatów do gruntowania, czyli tak zwanych gruntów do podłoży.

nakładanie specjalną szpachlą gruntu pod drewniana podłogę
Grunty do podłoża; źródło: castorama.pl.

  • Grunt dyspersyjny może być akrylowy lub lateksowy. Stosuje się go przed wylewaniem mas samopoziomujących i klejeniem przy użyciu klejów dyspersyjnych, ale również do przygotowania podłoża przed użyciem klejów rozpuszczalnikowych czy poliuretanowych.
  • Grunt rozpuszczalnikowy stosuje się tylko wtedy, gdy jest używany później klej rozpuszczalnikowy. Ze względu na szkodliwość dla zdrowia coraz częściej grunt tego rodzaju zastępuje się produktami wodorozcieńczalnymi. Nie da się go jednak niczym zastąpić, kiedy trzeba zagruntować podkład zabrudzony starym klejem bitumicznym (np. subitem).

    Grunty do podłogi
    Grunt do parkietu; źródło: castorama.pl.
  • Grunt epoksydowy używa się do przygotowania podłoża przed położeniem klejów poliuretanowych i poliuretanowo-epoksydowych. Dwie lub trzy warstwy tego gruntu tworzą powłokę izolującą tzw. wilgoć resztkową.
  • Grunt poliuretanowy stosuje się przede wszystkim przed nakładaniem klejów poliuretanowych i poliuretanowo-epoksydowych. Bardzo dobrze wnika w podłoże. Podobnie jak grunt epoksydowy może być stosowany do izolowania wilgoci resztkowej w podkładach.
  • Specjalny grunt trójskładnikowy –  lateksowo-epoksydowo-cementowy – jest wykorzystywany do wykonywania izolacji przeciwwilgociowych, który w odróżnieniu od gruntów epoksydowych i poliuretanowych działa także w warunkach podwyższonej wilgotności podkładu, wynikającym na przykład z podciągania kapilarnego, a nawet i oddziaływania wody pod ciśnieniem.
Drewniana podłoga w kolorze bielonego dębu z dużą ilością pięknych słoi
Projekt drewnianej podłogi; źródło: ilonasobiech.pl.

Jeśli nie jesteśmy pewni, jakich gruntów użyć pod dany klej, najlepiej zawsze stosować produkty pochodzące od tego samego producenta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.