BUDOWA I REMONT Chemia budowlana Ściany

Czym malować wilgotne pomieszczenia?

Wilgotne pomieszczenia, takie jak łazienki, prysznice, sauny, pralnie i suszarnie, narażone są na ciągły kontakt z wodą. Duża ilość pary wodnej łatwo doprowadza do rozwoju pleśni i grzybów – zwłaszcza na ścianach, w fugach i na suficie. Aby na dłużej zachować czystość i higienę w wilgotnych pomieszczeniach, do malowania ścian i sufitów należy wybierać produkty o podwyższonej odporności na działanie wilgoci. Marka Tikkurila oferuje m.in. farby lateksowe, takie jak Fellings Extra Durable i Optiva Semi Matt [20].

Akrylowa farba lateksowa do wnętrz Tikkurila Feelings Extra Durable
Akrylowa farba lateksowa do wnętrz Tikkurila Feelings Extra Durable

Powierzchnie szczególnie narażone na działanie wody, takie jak okolice wanien, umywalek, powierzchnie ścian i sufitów w saunach parowych czy pralniach warto wykończyć, używając specjalnego podkładu, a zarazem kleju do zatopienia tapety z włókna szklanego – Feelings Moisture Stop. Jest to podkładowy preparat izolujący wilgoć. Przed rozpoczęciem malowania podkład musi całkowicie wyschnąć. Dobrze, by kolor podkładu był jak najbardziej zbliżony do koloru warstwy nawierzchniowej. Powierzchnie ścian i sufitów poddawane malowaniu trzeba wcześniej oczyścić z pyłu i kurzu, a ubytki wypełnić i wygładzić. Słabe gładzie albo inne niespójne podłoża warto zagruntować gruntem wzmacniającym Suprabilitem.

Farby do pomieszczeń wilgotnych marki Tikkurila przed użyciem należy dokładnie wymieszać. Jeśli malowane jest całe pomieszczenie, zaczynamy od sufitu i dopiero później przechodzimy do ścian. Po pomalowaniu wnętrza należy zadbać o właściwe wentylowanie pomieszczenia, by farba szybko wyschła. W zależności od grubości nałożonej powłoki schnięcie może trwać od kilku dni do kilku tygodni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.