OGRÓD ogrody i trawniki zielone aranżacje

Trawnik – ozdoba ogrodu

TrawnikChociaż nie zawsze chcemy w to uwierzyć, każdy trawnik może być gęsty i soczyście zielony. Trzeba jednak o niego odpowiednio zadbać. Jak w krótkim czasie doprowadzić zaniedbaną murawę do idealnego stanu? O czym pamiętać? Jak nawadniać? Kiedy kosić? Na jaką długość źdźbła skracać? Jak często podlewać? Czym nawozić? Jak cieszyć się pięknym wyglądem trawnika wokół domu? 

Dokładne nawadnianie

Zraszanie trawnika
Nawadnianie trawnika

Trawa jest dość wytrzymała na suszę i marnieje tylko wtedy, gdy brak opadów utrzymuje się przez dłuższy czas. Natomiast nawet kilkutygodniowe okresy bez deszczu doprowadzają najwyżej do tego, że źdźbła trochę podeschną i zżółkną. Po pierwszych opadach jednak odrastają i trawnik znowu wygląda świeżo i soczyście zielono. Dodatkowe nawadnianie jest potrzebne tylko wtedy, gdy trawnik ma być bujny przez cały sezon. Jeśli podlewamy – to tak dużo, aby woda dostała się aż po same końce korzeni. Potrzebną do tego ilość wody można określić, wstawiając w ziemię deszczomierz i od czasu do czasu pobierając próbki gleby. Najlepszą porą do podlewania jest wczesny ranek, ponieważ rośliny otrzymują wtedy zapas wody, z którego korzystają w gorących godzinach południowych. Krótkie okresy suszy są korzystne, ponieważ stale wilgotne podłoże powoduje przerastanie trawników mchem.

Częste koszenie

Trawniki
Soczyście zielony trawnik w ogrodzie

Trawy są chyba jedynymi roślinami, które dobrze znoszą częste przycinanie. Częstotliwość koszenia zależy od przeznaczenia trawnika, jego rodzaju i pogody. Trawniki ozdobne powinny mieć źdźbła o długości od 15 do 25 mm, zielone tereny rekreacyjne – 35 do 45 mm, trawniki sportowe – 30 do 45 mm. Kosimy, gdy idealna wysokość podcięcia zostanie przekroczona o 50 procent. Używając do przycinania kosiarki, która zbiera pokosy trawy do kosza ochronnego, pozbawiamy nasz trawnik cennych substancji organicznych i odżywczych. Musimy je więc uzupełniać poprzez odpowiednie nawożenie. Alternatywnym rozwiązaniem jest koszenie z jednoczesnym rozdrabnianiem, w trakcie którego drobno pocięta trawa pozostaje, jako nawóz na powierzchni trawnika.

Nawożenie

Trawnik nie wymaga częstego nawożenia. Zbyt intensywne stosowanie nawozu powoduje, ze trawa staje się podatna na różne choroby albo zostaje przez niego „wypalona”. Nawożenie stosujemy wtedy, gdy trawnik wygląda źle lub pobrane próbki gleby wskazują na brak substancji odżywczych. Przed nawożeniem trawniki kosimy, a po rozsypaniu nawozu nawadniamy – tak, aby substancje odżywcze dotarły wraz z wodą do korzeni. Długotrwałe deszcze i zbyt obfite nawadnianie nie sprzyjają skutecznemu nawożeniu tak samo, jak i długie okresy suszy. W pierwszym wypadku nawóz jest wymywany z podłoża, a w drugim w ogóle się nie rozpuszcza. Szybko natomiast działają nawozy mineralne w płynie, których używa się tylko przy wilgotnej pogodzie. Nie dotyczy to nawozów organicznych, które rozpuszczają się stopniowo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.